Jak točit video?

Každý určitě ví jak se natáčí videa na mobil. Přesto často kvalita pokulhává. Na této stránce naleznete nejrůznější tipy, jak na to v 10 krocích. Následování těchto rad, tě může posunout o krůček blíž k výhře.

Následujících 10 kroků jsme převzali z Desatera mobilního reportéra, které připravila Vyšší odborná škola publicistiky. Je to skvělý souhrn postupů, návodů, příkladů a tipů. Podívejte se na ně na následujících odkazech.

1. Základy natáčení na mobil

http://www.vosp.cz/1-dil-zaklady-nataceni-na-mobil

Čím kvalitnější foťák, tím líp(min. 5 Mpx, Full HD video). Než vyrazíš do terénu, zkontroluj si volné místo v telefonu (min. 2 GB) a zkontroluj baterii. Zkontroluj si záznam než ukončíš natáčení a půjdeš domů. Pozor na světelné podmínky, aby ti nesplývaly objekty s pozadím. Ostatní základy zjistíš v této první kapitole.

2. Jak držet mobil při natáčení?

http://www.vosp.cz/2-dil-jak-drzet-mobil-pri-nataceni

Jednoruč? Obouruč? Natažená ruka? Pozice mikrofonu? Hotová věda :-) Záleží na zvuku, který se kolem tebe bude. Podle toho přizpůsob chycení mobilu i pozici mikrofonu a nastuduj si podrobnosti v této kapitole.

3. Natáčíme rozhovor

http://www.vosp.cz/3-dil-natacime-rozhovor

Bude součástí tvého videa i mluvené slovo? Ve 3. kapitole zjistíš, jak na to. Důraz je kladen na správné pozadí a zvuk. Zvuk bývá nejproblematičtější. Je nejlepší, když máme dva mobily, externí mikrofon anebo mobil a diktafon – aby jeden přístroj zabíral obraz a druhý zvuk. Mobil držíme mimo osu očního kontaktu, v úrovni ramen respondenta. A také si musíme hlídat světlo. Jak na to? Mrkni do kapitoly 3.

4. Nahráváme zvuk

http://www.vosp.cz/4-dil-nahravame-zvuk

Zvuk musíme nahrávat co nejblíže ke zdroji. Ovšem pozor na různé šumy (vítr, dech, hluk). Jak se s nimi vypořádat? To zjistíš v této důležité kapitole.

5. Kvalita versus informace

http://www.vosp.cz/5-dil-technicka-kvalita-nebo-unikatni-informace

Promysli si, jaká je situace a co je v danou chvíli důležité. U nečekaných událostí je důležitá informace - a kvalita se dá omluvit. Ovšem v případě natáčení propagačních videoklipů se na kvalitu bude potřeba zaměřit.

Je dostatek prostoru si pohrát s kvalitními záběry, nasnímat větší množství materiálu a vybrat to nej. Ilustrační snímky může podtrhovat nevtíravá hudba z veřejně dostupného online zdroje.

6. Natáčíme různé žánry

http://www.vosp.cz/6-dil-natacime-ruzne-zanry

No comment, point of view, rozhovor, anketa, statické záběry… vše můžeš využít. Více záběrů do kapsy se ti určitě vždy hodí. Vymazat nepotřebnou část můžeš kdykoliv.

7. Švenk (vyhni se mu)

http://www.vosp.cz/7-dil-natacime-co-je-to-svenk

Jedním z nejběžnějších nešvarů amatérských videí je nekoordinované, až chaotické víření kamery, jak se natáčející snaží zachytit vše, co se kde šustne a poskytnout komplexní obraz dění. Výsledkem bývá nesledovatelné, rozmazané a rozklepané video. Pohyb kamerou by měl být promyšlený a pokud nemáme stativ, tak jen minimální. U mobilního telefonu to platí dvojnásob.

Pohyb kamerou z jednoho místa na druhé se nazývá švenk. Takřka vždy se jedná o pohyb horizontální, tedy zprava doleva nebo obráceně. Švenky seshora dolů musí mít jasný důvod (např. blízký záběr na vysokou budovu s cílem zdůraznit každé její patro).

Měj na paměti, že kamera zastupuje oči diváka. Jak se ty díváš zblízka na vysokou budovu? Opravdu ji sjedeš pohledem seshora dolů? Nebo se podíváš nahoru a řekneš si “ty jo, to je vejška”? Ve většině případů stačí výstižný záběr směřující vzhůru (nebo dolů, podle toho kde stojíš). Obecně lze říci, že pokud to můžeš natočit jinak (několik statických záběrů za sebou, různé úhly pohledu), švenkování se vyhni. S mobilním telefonem to je vždy riziko. Nicméně jsou situace, kdy to jinak nejde nebo švenk prostě stojí za to. Na ostatní se podívej do této kapitoly.

8. Natáčíme komentáře a výpovědi

http://www.vosp.cz/8-dil-natacime-komentare-a-vypovedi

Co jsou primární a sekundární zdroje se dovíš v tomto kroku. Tady už nejde o techniku natáčení, ale o novinařinu.

9. Práce se zdroji

http://www.vosp.cz/9-dil-pracujeme-se-zdroji

Fakta, objektivita, ověření informací z více zdrojů, bez vlastního hodnocení. To jsou kroky ke skvělé reportáži. O tom se dozvíš v 9. dílu seriálu. Ovšem propagační videa jsou trochu o něčem jiném, měla by zahrnovat kromě fakt i hodně emocí, kladného hodnocení, pozitivnosti i vlastních názorů – samozřejmě se zachováním pravdivosti.

Autorská práva

Častým tématem mediálního dění (a bohužel i soudních sporů) jsou autorská práva.

Pokud reportér točí ve veřejném prostoru aktuální zpravodajství, nemusí žádat o svolení k publikování svého materiálu (přesto nikdy neuškodí se zeptat - nenaděláte si zlou krev, i když je právo na vaší straně).

Velmi opatrně je třeba postupovat při natáčení dětí, pokud jsou rozeznatelné jejich obličeje - v takovém případě je nutný souhlas zákonného zástupce (rodiče, poručníka - nestačí souhlas například učitelky).

K použití osobních výpovědí lidí je nutný jejich souhlas s publikováním natočeného materiálu. Ideální je písemný souhlas, ale spěcháte-li nebo pokud chcete ušetřit sobě i zdroji čas, můžete si souhlasné vyjádření natočit na video.

Je třeba, aby zdroj uvedl své identifikační údaje - jméno, datum narození, adresu a vyslovil souhlas s použitím materiálu. Jak písemný, tak audiovizuální souhlas si ukládáme pro případ sporu.

10. Nejvhodnější záběr

http://www.vosp.cz/10-dil-jak-zvolit-nejvhodnejsi-zaber

Musíš si dobře rozmyslet jakou velikost a kompozici záběrů použiješ. Zlaté pravidlo: zlatý řez. Detaily nastuduj v této kapitole.

A pak už můžeš jít na to!

Těšíme se na tvé propagační video!


Projekt je realizován s finanční podporou MZe

Odměny pro vítěze věnovala
firma ProBio.